Kurs CPC – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem szkolenia?

Edukacja i szkolenia

Kurs CPC (Certificate of Professional Competence) to specjalistyczne szkolenie z zakresu transportu drogowego, którego celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych kierowców. Szkolenie to jest obowiązkowe dla kierowców, którzy chcą prowadzić pojazdy przewożące towary lub osoby na terenie Unii Europejskiej. W tym artykule przedstawimy, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem kursu CPC.

Czym jest kurs CPC?

Kurs CPC to szkolenie, którego celem jest podniesienie kwalifikacji zawodowych kierowców i zapewnienie im wiedzy i umiejętności potrzebnych do bezpiecznego i efektywnego prowadzenia pojazdów na drodze. Szkolenie to jest obowiązkowe dla kierowców, którzy chcą pracować w transporcie drogowym w Unii Europejskiej.

Jak przebiega kurs CPC?

Kurs CPC składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmuje 35 godzin szkolenia, a jej celem jest przekazanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, techniki jazdy, przepisów prawa drogowego oraz kwestii związanych z transportem drogowym. Część praktyczna obejmuje minimum 7 godzin jazdy, w trakcie której kierowca musi wykazać się umiejętnościami prowadzenia pojazdu w różnych warunkach drogowych.

Kto może przeprowadzać kurs CPC?

Kurs CPC może przeprowadzać tylko instytucja, która posiada odpowiednie uprawnienia oraz certyfikaty. Warto przed rozpoczęciem kursu sprawdzić, czy wybrana instytucja posiada odpowiednie kwalifikacje oraz czy jej certyfikaty są ważne i uznawane.

Koszt kursu CPC

Koszt kursu CPC zależy od wybranej instytucji oraz miejsca przeprowadzenia szkolenia. Warto jednak pamiętać, że koszt ten może być zwrócony przez pracodawcę lub może być odliczony od podatku.

Czy kurs CPC jest trudny?

Kurs CPC wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu, jednak nie jest to szkolenie specjalnie trudne. Ważne jest, aby uczestnik szkolenia starał się aktywnie uczestniczyć w zajęciach oraz regularnie się uczyć.