98. ROCZNICA PRZYŁĄCZENIA POWIATU RAWICKIEGO DO POLSKI

dsc 617717 stycznia 1920 roku to wielki dzień w historii Rawicza. W tym dniu po 127 latach niewoli mieszkańcy mogli cieszyć się i świętować z powrotu tych ziem do Polski. Jest to niezwykle ważny moment w dziejach miasta, dlatego tak ważna jest ta powtórka z historii każdego roku.

 

         Z okazji 98. rocznicy przyłączenia Powiatu Rawickiego do Polski 17 stycznia pod patronatem Starosty Rawickiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Rawicz odbyły się okolicznościowe uroczystości, które rozpoczęły się przed pomnikiem Żołnierza w Rawiczu, gdzie zaproszone delegacje złożyły wiązanki kwiatów.  

         Uroczysta akademia odbyła się w sali sportowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu. Po powitaniu przez panią Dyrektor Martę Rzepecką i przemówieniach zaproszonych gości, zgromadzeni obejrzeli prezentacje przypominającą o wydarzeniach historycznych związanych z utratą niepodległości Polski, jak również powrotem powiatu rawickiego do Polski. Następnie zostały ogłoszone wyniki historycznego konkursu pod nazwą „Drogi Polski do niepodległości”. Wyróżnionym uczniom zostały wręczone nagrody przez Starostę Adama Sperzyńskiego.

         Najbardziej jednak wzruszająca był część artystyczna – montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu. Przepięknie wykonana Rota oraz inne pieśni i wiersze patriotyczne raz jeszcze podkreśliły doniosłość wydarzenia dla mieszkańców Powiatu Rawickiego. Była też okazją do zadumy i refleksji.

Dodatkowe informacje