KONKURS "URATUJ ŻYCIE" 2016

20160607 094747

SPRAWOZDANIE Z ORGANIZACJI IX EDYCJI TURNIEJU WIEDZY

O PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

POD HASŁEM „URATUJ ŻYCIE”

            Dnia 7 czerwca 2015 r. nauczycielki Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu Hanna Domaniecka, Jolanta Pakuła oraz Alicja Klemczak zorganizowały już po raz dziewiąty Turniej Wiedzy o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pod hasłem „Uratuj życie”. Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie z pięciu szkół:

-          Gimnazjum im. Adama Olbrachta Przyjmy- Przyjemskiego w Sierakowie;

-          Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Rawiczu;

-          Gimnazjum im. Dezyrego Chłapowskiego w Bojanowie;

-          Gimnazjum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu;

-          Gimnazjum Gminnego w Pakosławiu.

Do rywalizacji przystąpiło po trzech uczniów z każdej szkoły (w sumie 15 uczestników). O punktacji decydowała powołana komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca p. Grażyna Michalik (wykładowca Medycznego Studium Zawodowego w Rawiczu) oraz członkowie- p. Daria Katarzyńska (pielęgniarka  w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu) i p. Małgorzata Świątek (opiekun grupy uczniów z Bojanowa wyłoniony na drodze losowania).

Po uroczystym otwarciu Turnieju oraz powitaniu gości, uczestników, opiekunów i komisji odbyła się część teoretyczna, w której uczniowie rozwiązywali test wiedzy składający się z 20 pytań zamkniętych dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej, w którego tworzeniu pomagała przewodnicząca komisji.

Po przerwie na słodki poczęstunek uczniowie przystąpili do części praktycznej, w której musieli poprawnie wykonać jedno z trzech zadań z zakresu resuscytacji krążeniowo- oddechowej osoby dorosłej oraz postępowania przy urazach (unieruchamianie kończyn, opatrywanie ran, postępowanie w przypadku krwotoków).

Za test wiedzy i dwa zadania praktyczne uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 40 punktów (po 20 punktów za część teoretyczną i praktyczną).

W przerwie i podczas części praktycznej nauczyciele i widzowie mogli zrelaksować się podczas masażu rąk w wykonaniu przyszłych techników masażystów. Turniej został zakończony pokazem urządzenia AED (automatycznego defibrylatora zewnętrznego).

Po długiej i bardzo emocjonującej części praktycznej komisja wyłoniła ostatecznych zwycięzców IX edycji Turnieju Wiedzy o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pod hasłem „Uratuj życie” . Oto oni:

  • I miejsce- Natalia Wolna– Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Rawiczu;
  • II miejsce – Karolina Grześkowiak-Gimnazjum im. Adama Olbrachta Przyjmy- Przyjemskiego w Sierakowie
  • III miejsce – Dominika Kempa – Gimnazjum im. Dezyrego Chłapowskiego w Bojanowie

 

      Komisja konkursowa postanowiła również przyznać dwa wyróżnienia dla Pauliny Lorek z Gimnazjum Gminnego w Pakosławiu i Anity Kmiecik z Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Rawiczu za najlepsze wyniki w części teoretycznej. Nagrodę specjalną Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu (wyposażoną apteczkę) otrzymało Gimnazjum im. Dezyrego Chłapowskiego w Bojanowie za najwiekszą liczbę punktów zdobytą przez uczniów szkoły w obu częściach Turnieju.

      Wszystkim zwycięzcom, wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy wszechstronnej wiedzy i przede wszystkim ogromnych umiejętności  praktycznych, które mogą w przyszłości uratować komuś zdrowie i życie. Mamy nadzieje, że przyjazna atmosfera oraz główny cel przyświecający Turniejowi, mianowicieposzerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kształtowanie świadomości i postaw uczniów  sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych, zachęcą szkoły do ponownego bądź pierwszego udziału w kolejnej edycji, na którą zapraszamy za rok .

Bony o wartości 200 zł (I miejsce), 100 zł (II miejsce) i 50 zł (III miejsce) ufundował Urząd Miejski Gminy Rawicz, a nagrody rzeczowe (śpiwory,  plecaki, słuchawki) ufundowało Starostwo Powiatowe w Rawiczu.

Radą i fachową pomocą w trakcie Turnieju służyli słuchacze Medycznego Studium Zawodowego w Rawiczu oraz ich opiekun Grażyna Michalik.

Dziękujemy także opiekunom uczniów  p. Agnieszce Węcłaś, p. Małgorzacie Świątek, p. Jolancie Pakule, p. Sylwi Kwaśnej- Żyto, p. Marcinowi Grędziakowi za fachowe przygotowanie młodzieży do konkursu.

Jeszcze raz gratulujemy wszechstronnej wiedzy teoretycznej oraz imponujących umiejętności praktycznych wszystkim uczestnikom. Pamiętajcie- Wy też możecie uratować komuś życie.

Zachęcamy do udziału za rok w jubileuszowej 10 edycji Turnieju oraz życzymy bezpiecznych wakacji.

                                                                                  Organizatorzy Turnieju:

 

                                                                                         H. Domaniecka

                                                                                         J. Pakuła

                                                                                         A. Klemczak

Dodatkowe informacje