MIĘDZYSZKOLNA GRUPA TEATRALNA KATAMARAN

PRZY  ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II w Rawiczu

 Zalążki grupy kształtowały się przez kilka lat, inspirowane potrzebą przygotowania i oprawy artystycznej licznych uroczystości szkolnych. Od wielu lat w naszej szkole wystawia się autorskie pod względem tekstowym i muzycznym jasełka i przedstawienia okolicznościowe. W obecnym kształcie i składzie, grupa ukonstytuowała się przed ok. dwu laty. Inspiracją do ukierunkowanej pracy teatralnej stał się udział pana Piotra Popielasa w pracach komisji rawickich ?Teatraliów? i tym samym, kontakt z istniejącymi w Rawiczu teatrami dziecięcymi i młodzieżowymi.  . Różnorodność przedstawianych form i znajomość możliwości scenicznych młodzieży naszej szkoły, skłoniły go do wyboru pantomimy jako trafnego sposobu wyrażania siebie.

            W  2006 roku szkolnym, grupa teatralna ?Katamaran? miała swój sceniczny debiut na rawickich ?Teatraliach?, gdzie odniosła ogromny sukces zdobywając I miejsce czyli ?Czarną maskę? i tym samym została wyróżniona w gronie gimnazjów całego powiatu. Zaprezentowała się również podczas XXV Przeglądu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w maju bieżącego roku oraz podczas Przeglądu Twórczości Artystycznej Szkół  w Lesznie.

            Nagrodzony spektakl: ?Bóg dał człowiekowi dłonie? w reżyserii  Piotra Popielasa inspirowany jest ?Tryptykiem? Jana Pawła II. Wykorzystano w nim muzykę Stanisława Sojki, Piotra Popielasa i Roberta Korczaka, który realizował studyjne nagranie podkładu. Prezentowane dalej ?Jasełka? stanowią kolejną wersją przedstawienia historii o narodzonym Zbawicielu świata z wykorzystaniem ruchu, autorskich tekstów  znanych kolęd i pastorałek. Rok 2007/2008 to praca nad nową pantomimą: ?Bajka o Smoku kłapouchu?, którą po raz pierwszy obejrzeli widzowie Przeglądu Artystycznego Szkół Specjalnych w Lesznie w czerwcu br. W scenografii i strojach stale wspierającymi osobami są panie: Elżbieta Popielas, Justyna Szymankiewicz.

            W roku szkolnym 2009/10 przy współpracy Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju ?Tratwa?, grupa teatralna przystąpiła do realizacji projektu ?Kolorowa Akademia?. Przekształciła się jednocześnie w teatr integracyjny, poszerzając szeregi o uczniów i uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu. Instruktorzy odbyli warsztaty w Bielsku Białej przy ?Teatrze Grodzkim?, co zaowocowało przygotowaniem przedstawienia jasełkowego z wykorzystaniem marionetek. Teatr zaprezentował  swój dorobek w Gostyniu, Brzeziu i Bodzewie, dzieląc się doświadczeniami artterapeutycznymi z tymi placówkami. Udoskonalenia warsztatowe przeszedł też spektakl ?O smoku Kłapouchu?, który zaprezentowany podczas Teatraliów 2010 w Rawiczu przyniósł kolejną ? drugą Czarną Maskę. Odtwórca głównej roli Mariusz Ratajczak otrzymał nagrodę: Najlepszy Aktor.

            W roku 2011 grupa przeszła reorganizację i wymianę uczniów. Nie przeszkodziło to jednak zrealizować kolejnego pomysłu jasełkowego. Poszerzyliśmy też szereg instruktorów o współpracę z panią Anną Bajsarowicz, która na krótki czas wpisała się w naszą działalność. W latach 2011 ? 2013 podjęliśmy współpracę z Klasztorem Franciszkanów na Goruszkach. Owocem działań wespół z nowicjuszami kolejnych roczników stały się trzy spektakle o charakterze religijno-pasyjnym przedstawiane w kolejnych latach w czasie Wielkiego Postu: ?Sen żony Piłata?(2011) z kompozycjami i tekstami Piotra Popielasa,  ?Tajemnica Eucharystii? na podstawie objawień współczesnej mistyczki Cataliny Rivas (2012) i ?7 słów z Krzyża?(2013).  Na zaproszenie Wydziału Katechetycznego z Poznania w ramach warsztatów ?Teatr w Katechezie? Grupa teatralna Katamaran, przedstawiła etiudę sceniczną ?Ja jestem winnym krzewem? na motywach ewangelicznych w reżyserii Piotra Popielasa.  

            W roku bieżącym Teatr zmienił siedzibę, wracając na powrót do budynków Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Radykalnie uległ zmianie skład zespołu, co wymaga wielu podstawowych zabiegów warsztatowych. Cieszy jednak zainteresowanie czynnym uprawianiem sztuki i samorealizacji w obszarze słowa, muzyki i gry scenicznej. Obecnie pracujemy nad etiudą słowno-muzyczno-pantomimiczną: ?Między Bogiem i człowiekiem chodzę?, a także nad kolejnym przedstawieniem jasełkowym, z zamiarem zaangażowania liczniejszej społeczności uczniów naszej Szkoły.      

Dodatkowe informacje