Artykuły

UDZIAŁ UCZNIÓW W AKCJI PROFILAKTYCZNEJ KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI „SZTUCZKA NA WNUCZKA”

wnuczek1Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie z rawickich szkół na ulicach miasta i miejskim targowisku wręczali seniorom laurki z życzeniami oraz ulotki z ostrzeżeniami przed oszustami. „Nie daj się zrobić na wnuczka to niepotrzebna nauczka” to najczęstsze hasło skandowane przez uczestników happeningu.

 

Pomimo niesprzyjającej pogody, uczniowie zostali ciepło przyjęci przez napotkanych seniorów.

wnuczek2

Metoda „na wnuczka” polega na tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoniąc do potencjalnej ofiary (najczęściej starszej osoby) podaje się za bliską jej osobę np. wnuczka, stara się przekonać, że faktycznie jest tą osobą i pod pozorem niepowtarzalnej okazji lub innej nagłej sytuacji (np. choroby) lub zdarzenia losowego (np. wypadek) zwraca się o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki, a następnie podsyła „zaufaną osobę” ponieważ nie może po pieniądze przyjechać osobiście.

Pamiętaj!

Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

1.Nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomym.

2.Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” dzwoniąc do kogoś z rodziny.

3.W razie jakichkolwiek podejrzeń natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numery alarmowe 997 lub 112.

Dodatkowe informacje