Artykuły

TURNIEJ WIEDZY O POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

20180605 0936525 czerwca 2018 r. nauczycielki Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu p. Hanna Domaniecka, p. Jolanta Pakuła oraz p. Alicja Klemczak zorganizowały już po raz jedenasty Turniej Wiedzy o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pod hasłem „Uratuj życie”. Do udziału w konkursie zgłosili się uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bojanowie, Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawiczu i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu.

O punktacji decydowała powołana komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca p. Barbara Kasperczyk (wykładowca Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu) oraz członkowie- p. Daria Katarzyńska (pielęgniarka  w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu) i p. Agnieszka Węcłaś (opiekun grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 ).

Po uroczystym otwarciu Turnieju i powitaniu przez dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu p. Martę Rzepecką oraz przemówieniu wicestarosty Jacka Gwizdka odbyła się część teoretyczna, w której uczniowie rozwiązywali test wiedzy składający się z 20 pytań.

Po przerwie na słodki poczęstunek uczniowie przystąpili do części praktycznej, w której musieli poprawnie wykonać jedno z trzech zadań z zakresu resuscytacji krążeniowo- oddechowej osoby dorosłej oraz postępowania przy urazach (unieruchamianie kończyn, opatrywanie ran, postępowanie w przypadku krwotoków).

Za test wiedzy i dwa zadania praktyczne uczniowie mogli zdobyć maksymalnie 40 punktów (po 20 punktów za część teoretyczną i praktyczną). Okazało się, konieczna była dogrywka, aby wyłonić I i III miejsce.

 Dodatkowe zadania praktyczne wyłoniły zwycięzców XI edycji Turnieju Wiedzy o Pierwszej Pomocy Przedmedycznej pod hasłem „Uratuj życie” . Oto oni:

  • I miejsce- Edyta Szaszczak–  Szkoła Podstawowa im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bojanowie
  • II miejsce – Tobiasz Sadowski-Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu
  • III miejsce – Weronika Tatarek – Szkoła Podstawowa im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bojanowie

      Komisja konkursowa postanowiła również przyznać wyróżnienie dla Zuzanny Błażejczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawiczu. Nagrodę specjalną Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rawiczu (ciśnieniomierz) otrzymała Szkoła Podstawowa im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Bojanowie za największą liczbę punktów zdobytą przez uczniów szkoły w obu częściach Turnieju.

      Tegoroczną atrakcją konkursu był pokaz I pomocy w przypadkach urazów kręgosłupa oraz możliwość obejrzenia karetki Pogotowia Ratunkowego.

      Wszystkim zwycięzcom, wyróżnionym oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy wszechstronnej wiedzy i przede wszystkim ogromnych umiejętności  praktycznych, które mogą w przyszłości uratować komuś zdrowie i życie. Mamy nadzieje, że przyjazna atmosfera oraz główny cel przyświecający Turniejowi, mianowicieposzerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kształtowanie świadomości i postaw uczniów  sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych, zachęcą szkoły do ponownego bądź pierwszego udziału w kolejnej edycji, na którą zapraszamy za rok .

Nagrody dla zwycięzców oraz pamiątki dla wszystkich uczestników Turnieju ufundowało Starostwo Powiatowe w Rawiczu.

Radą i fachową pomocą w trakcie Turnieju służyli słuchacze Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu oraz ich opiekun Barbara Kasperczyk.

Dziękujemy także opiekunom uczniów  p. Agnieszce Węcłaś, p. Małgorzacie Świątek oraz p. Jolancie Pakule za fachowe przygotowanie młodzieży do konkursu.

Jeszcze raz gratulujemy wszechstronnej wiedzy teoretycznej oraz imponujących umiejętności praktycznych wszystkim uczestnikom. Pamiętajcie- Wy też możecie uratować komuś życie.

Zachęcamy do udziału za rok w jubileuszowej 12 edycji Turnieju oraz życzymy bezpiecznych wakacji. 

Dodatkowe informacje